ORKESTRA Tarihçe

T.C. 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI 

GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI


Ülkemizin tek “Bölge” orkestrası olan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın (BBDSO) temelleri, 1995 yılında Uludağ Üniversitesi bünyesinde Yaylı Çalgılar Oda Orkestrası’nın kurulmasının ardından, 1996 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde Nefesli ve Vurmalı Çalgılar Topluluğu kurulmasına dayanmaktadır. Bu iki topluluk üniversite ve belediyenin desteğinde birleştirilerek Bursa Senfoni Orkestrası oluşturulmuş ve düzenli konserlere başlanmıştır.

Bursa Senfoni Orkestrası, 1999 yılında merhum orkestra şefi Prof. Hikmet Şimşek’in girişimleri sonucu kentteki yerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında yeniden yapılan sanatçı alım sınavlarıyla Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'na bırakmıştır. Böylece Türkiye’nin 6. “Devlet Senfoni Orkestrası” ve tek “Bölge Orkestrası” kurulmuştur. Orkestranın Şefliğine, Orhan Şallıel atanarak 2009 yılına kadar bu görevi sürdürmüş, kurucu müdürlüğüne ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda 30 yıllık hizmeti bulunan Ahmet Borova atanmış, ülkemizdeki tüm devlet senfoni orkestralarının bağlı olduğu 6940 sayılı yasa ve ilgili yönetmeliğe göre gereken idari yapılanmayı tamamlayarak 2003 yılında emekliliğe ayrılmıştır. 2003 yılından bu yana, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Müdürlük dahil tüm Yönetim Kurulu’nu, anılan yasa gereği sanatçılar arasından seçimle belirlemektedir.

2009-2014 yılları arasında Türkiye’nin ilk kadın şefi İnci Özdil şefliğinde çalışmalarını sürdüren BBDSO, 2014-2015 yıllarında ise besteci ve şef Oğuzhan Balcı şefliğinde çalışmalarını sürdürmüştür.

Son yıllarda aldığı ödüller ve sıradışı etkinlikteki sanat yaşamıyla hızlı yükselişi sonucu adından sıkça söz ettiren Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 2008 yılında rol aldığı ve müziklerini seslendirdiği, yönetmenliğini Dağhan Celayir’in yaptığı Tek Notalık Adam filminin, yurtiçi ve yurtdışında pek çok uluslararası festival ve yarışmada birinci olması sonucu sinema dalında kendini göstermiştir. Film ünlü Cannes Film Festivali Özel Seçkisi’nde gösterildiği gibi, halen 5 kıtada gösterimleri devam etmektedir.

Çocuklara ve genç kuşaklara yönelik ücretsiz eğitim konserleri de veren BBDSO, 2009-2011 yılları arasında 16.000 çocuğa ücretsiz ulaşan, sanatçıların aynı zamanda oyunculuk da yaptığı Yaramaz Notalar adlı senfonik oyunu sergilemiştir ve izleyicilerin olumlu tepkisiyle karşılanmıştır. BBDSO, çocuk eğitim konserleri ile eğitimsel alanda da gayretlerini göstermeye devam etmektedir.

Orkestra 2012 yılında bir başka başarıya imza atmış, Andante Dergisi tarafından düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200’ün üzerinde profesyonelin oylarıyla Yılın Orkestrası Ödülü'ne layık bulunarak, bu ödülü kazanan ilk ve tek “devlet” orkestrası olmuştur.

İlklerle dikkat çeken bu sıradışı orkestra bugüne dek, pek çok dünya çapında sanatçıyı ağırlamıştır. Bu isimler arasında E.TABAKOV, A.RUDIN, B.FROMANGER, T.STRUGALA, H.GRIFFITHS, G.AYKAL, R.GÖKMEN gibi birçok ünlü şef, S.KAN, F.SAY, İ.BİRET, A.ERDURAN, A.SARICA, A.BARAN, G.ONAY, Y.KENTER, M.KENTER, G.ERKAL gibi uluslararası platformdaki çok değerli sanatçılarımız, ayrıca Valerie OİSTRAKH, Shlomo MINTZ, Vanessa MAE, Alexander MARKOV, Gilles APAP, Soyoung YOON, Roman KIM, Petr WAGNER, Wenzel FUCHS, Jiri BARTA, Peter BRUNS, Rafael WALLFISCH, Stefan SCHILLI, Maurice STEGER, Isabella Van KEULEN, , Roby LAKATOS, Klazz Brothers, George DALARAS, The SWINGLE SINGERS, The GLASS DUO gibi önemli ve ödüllü uluslararası solistler göze çarpar.

Başarılarıyla markalaşan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası yurtiçinde yaptığı turneler ve “Bölge” konserleri kapsamında Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Nevşehir, Çorum, Konya, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Kütahya, Yalova, Kocaeli gibi illere hizmetini götürürken; Polonya, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, KKTC gibi uluslararası turnelerle yurtdışında da ülkemizi başarıyla temsil etmektedir.

BBDSO faaliyetlerini hızlı bir biçimde genişleterek, ulusal ve uluslararası festivallere katılarak ve eğitim konserleri ile genç kuşaklara ulaşarak Bursa’nın ve Türkiye’nin adını sınırların ötesine taşımayı sürdürmektedir.