Murat BAŞMAN Viyolonsel

1976  yılında  Sinop’un  Gerze  ilçesinde  doğdu. 1988  yılında  H. Ü. Ankara  Devlet  Konservatuvarı’nın  açmış  olduğu  sınavı  kazanarak  burada  Yrd. Doç. Nuray  Eşen  ile  Viyolonsel  çalışmalarına  başladı. 1992 yılından itibaren düzenli resitaller verdi.  Eğitimi süresince  İstemihan  Taviloğlu  ile  solfej  ve  armoni, Erdoğan  Davran  ve  Ulvi  Yücelen  ile  oda  müziği, Hikmet  Şimşek  ve  Rengim  Gökmen  ile de  orkestra  çalıştı.

1998  yılında  konservatuvarın  lisans  bölümünden  pekiyi  dereceyle  mezun  oldu. Aynı  yıl  Bursa  Bölge  Devlet  Senfoni Orkestrası’nın  açmış  olduğu  sınavı  kazanarak  profesyonel  müzik  yaşamına  burada  başladı. 2000-2003  yılları arasında  orkestrada  viyolonsel  grup  şefliği  yaptı. Bundan  Sonra  Jiri  Barta, Peter  Bruns  ve  Marcio  Carneiro’nun  düzenlemiş  oldukları  workshoplara  aktif  olarak  katıldı.

1999-2000 yıllarında U.Ü. Devlet Konservatuarı Viyolonsel Bölümü oluşumunda öğretim görevlisi olarak yeraldı. BBDSO eşliğinde Dvorak viyolonsel konçertosu, Haydn re majör Viyolonsel konçertosu, Cellist Mutlu Varlık Kocaili ile Vivaldi 2 viyolonsel konçertosu, Keman Sanatçısı Mehmet Aybars ile Brahms’ın ikili “double” konçertosu gibi Viyolonsel repertuarının önde gelen eserlerini seslendirdi.

2005 yılı Mart ayında Lonnie Klein yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde C. Saint-Saens’in Viyolonsel konçertosunu seslendirdi ve büyük övgü aldı. R. Strauss, Elgar, Beethoven, Miaskovsky, Lutoslavski’nin gibi ünlü bestecilerin cello için yapıtları, sanatçının konser projeleri arasında yeralmaktadır.

BBDSO Keman sanatçısı Mehmet Aybars ve Piyanist Lale Necef ile kurduğu trio ile Rachmaninoff, Saint-Saens, Brahms, Beethoven ve Astor Piazzola’nın oda müziği yapıtlarından oluşan repertuar ile konserler verdi. Yine Mehmet Aybars ve Piyanist Alexander Mekaev ile Kıbrısta da konser verdi.

2014 yılında BBDSO Viyolonsel Sanatçısı Burç Balcı ile birlikte kurduğu Türkiyenin ilk ve tek elekro Viyolonsel ikilisi “B&B Cello Duo” büyük ilgi topladı. Nuri Halil Poyraz’ın Hicaz saz eserini B&B Cello Duo için düzenleyen sanatçı, “Smooth Criminal” ve “Mısırlou” adlı parçalara da Türk-i dokunuşlarda bulunarak farklılık yarattı. Bunun yanı sıra koro için de düzenlemeleri bulunan sanatçının “3 Karadeniz Türküsünden - Çayelinden Öteye, Tabancamın Sapını” adlı düzenlemesi Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu tarafından seslendirildi ve halktan büyük beğeni topladı.

BBDSO Cello sanatçılığı görevini aktif olarak sürdürmekte olan Başman, 2015-2017 yılları arasında da BBDSO Yönetim Kurulu Üyeliği Yapmıştır.