14 Mart Tıp Bayramı Konseri

12.03.2020 Perşembe


Şef

Solistler

Yer

ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ - Merinos, Osmangazi Salonu

Tarih

12.03.2020

Saat

20:00

Program


Kemal GÜNÜÇ "İLK NEFES, BİR DOKUNUŞ"
"Arp, Ney, Hitit Liri ve Seyirci için konçerto"
Metin: Atilla KILIÇ
Ludwig van BEETHOVEN "Senfoni No:7, Op:92"

BBDSO’DAN TIP BAYRAMI’NA ÖZEL KONSER

 Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 12 Mart 2020 tarihli konserini “Tıp Bayramı”na adıyor.

 BBDSO’nun genç ve başarılı şefi Dağhan DOĞU’nun yöneteceği konserde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü ve Ney Sanatçısı Murat Salim Tokaç ile, CSO Arp Sanatçısı Çağatay Akyol solist olarak yer alıyor.

 Konserin ilk bölümünde Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Şefi ve Besteci Kemal Günüç’ün bestelediği, metinlerini ise Atilla Kılıç’ın kaleme aldığı  “İlk Nefes Bir Dokunuş: Göbeklitepe” adlı, Arp, Ney, Hitit Liri ve seyirci için yazılmış olan konçerto seslendirilecek. Eserin “İlk Nefes” adlı birinci  bölümünde ney insanın var oluşunu anlatırken, “Bir Dokunuş” ikinci bölümde de Hitit liri dinleyicilerle buluşuyor. Göbeklitepe mabedinin simgelendiği "T'nin Gizemi" adlı üçüncü bölüm, Arap yarımadası çöllerinin bittiği yerden başlayıp Toros dağlarının eteklerine uzanan bu bölgeyi ifade eden etnik ve makamsal temaların sunulduğu "Bereketli Hilal" adlı dördüncü bölümle son buluyor.

 Konserin ikinci yarısında ise BBDSO, içinde bulunduğumuz 2020 yılında tüm dünyada kutlanan “BEETHOVEN YILI” kapsamında, müzik tarihinin bu devrimci bestecisinin  250.Doğum Günü’nü kutlayarak Ludwig van Beethoven’in La majör 7. senfonisini seslendirecek. Bestecinin "en neşeli, iyimser ve coşkulu senfonisi" olduğu yönünde yorumlar yapılan eseri, "kalp ağrısı ve tatlı bir teselli" arasında sezgisel biçimde hareket eden ikinci bölüm (allegretto) dışında, canlı ve hareketli bir yapıt niteliğini taşıyor. Özellikle ikinci bölümü iyi bilinen ve Wagner'in de hayranlıkla “ilahi bir dans şiiri” olarak yorumladığı gibi "dansa yatkınlığı" nedeniyle değişik koreografilerle bale sahnesine de getirilen eser, "hüzne bile coşku kazandıran" yapısıyla klasik müzik tarihinin en sıradışı yapıtları arasındaki yer alıyor.

 Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Filarmoni Derneği, Acıbadem Sağlık Grubu ve Uludağ Premium katkılarıyla, 12 MART 2020 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 http://www.bursasenfoni.gov.tr/

BİLET SATIŞ:

• Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Bilet gişesi Kat: 3 (Mesai Saatleri içerisinde)

• Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Gişesi, Merinos Parkı içi (Konser öncesi)

• Online Bilet Satış:   www.biletinial.com