Konser

05.12.2019 Perşembe


Şef

Solistler

Yer

ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ - Merinos, Osmangazi Salonu

Tarih

05.12.2019

Saat

20:00

Program


Johannes BRAHMS "Piyano Konçertosu No:1, Op:15"
İbrahim YAZICI “4 Şarkı”
Joseph HAYDN "Senfoni No:104, Londra"

BBDSO’DA BU HAFTA TÜRK EDEBİYATININ USTA İSİMLERİ, İBRAHİM YAZICI’NIN 4 ŞARKISI İLE BULUŞUYOR!

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 5 ARALIK 2019 Perşembe akşamı gerçekleştireceği kış mevsiminin ilk konserinde, BRAHMS, YAZICI ve HAYDN’ın eserlerinden oluşan bir programla seyirci karşısına çıkıyor!

Mersin Devlet Opera ve Balesi şefi, İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Sanat Direktörü ile Olten Filarmoni Orkestrası Müzik Direktörü İbrahim Yazıcı’nın yöneteceği konserde, Soprano Selva Erdener ile Piyanist İris Şentürker solist olarak yer alıyor.

Müzikal kişiliği ve enerjisiyle şimdiye kadar konser yaptığı tüm ülkelerde gerek dinleyicilerin, gerek müzik otoritelerinin ilgi odağı haline gelen Yazıcı, Selva Erdener'le birlikte çağdaş Türk Müziğine yeni bir soluk getirdikleri “Turkuvaz Quintett”i kurdu. Çok yönlü ve başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından "Cavalleria della Soliderita" şövalyelik ünvanıyla onurlandırıldı. 2012 yılında “Yılın Orkestra Şefi” Donizetti Ödülüne layık görüldü.

Üç ünlü şairimiz Dört Şarkı ile buluşuyor!

İbrahim Yazıcı’nın “Dört Şarkısı”, Türkçe’nin önde gelen üç şairi Ataol Behramoğlu, Metin Altıok ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirlerinde müziklerini bulduğu bir eserdir. 2017 yılında Soprano Selva Erdener ve Olten Filarmoni Orkestrası için bestelenmiştir.

Haydn, 104. Senfonisini emprezeryo Salomon’un daveti üzerine iki kez gittiği Londra’da bestelemiştir. Eser Alman besteci Anton Bruckner ile Hırvat halk şarkıları’nın izlerini taşır. Bu nedenle esere bazen “Gayda Senfonisi” adı da verilir.

 Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Filarmoni Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Premium katkılarıyla, 5 ARALIK 2019 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 http://www.bursasenfoni.gov.tr/

BİLET SATIŞ:

  • Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Bilet gişesi Kat: 3 (Mesai Saatleri içerisinde)
  • Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Gişesi, Merinos Parkı içi (Konser öncesi)
  • Online Bilet Satış:   www.biletinial.com