İdil Biret Konseri

28.11.2019 Perşembe


Şef

Solist

Yer

ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ - Merinos, Osmangazi Salonu

Tarih

28.11.2019

Saat

20:00

Program


Wolfgang A. MOZART "Don Giovanni Uvertürü" 
Wolfgang A. MOZART "Piyano Konçertoları No:21&22"

BBDSO BU HAFTA “PİYANONUN MUCİZEVİ PARMAKLARI”, DEVLET SANATÇISI İDİL BİRET’İ AĞIRLIYOR!

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 28 Kasım 2019 akşamı gerçekleşecek konserinde, MOZART’ın eserlerinden oluşan klasik bir programla sahnede olacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sanat danışmanı Ender Sakpınar’ın yöneteceği konserde, W.A. MOZART’ın “Don Giovanni Operası Uvertürü” ile 21.ve 22. piyano konçertoları seslendirilecek.

Mozart, 21. ve 22. Piyano konçertolarını Piyano için yazdığı eserler açısından en verimli döneminde bestelemiştir. Einstain’ın Mozart’ın enstrümantal yaratısının tacı ve doruk noktası olarak tanımladığı Piyano konçertolarını, ünlü orkestra şefi Bruno Walter ise “karışıklık ile berraklık arasındaki ideal sentez” olarak tanımlamıştır. Mozart’ın bu iki Piyano konçertosu, "Anıtsal Piyanist"  İdil Biret’in usta yorumu ile izleyicilerle buluşacak.

Don Giovanni Operası ise özetle; Don Giovanni adındaki iflah olmaz çapkının bir gün kazara flört ettiği kızlardan biri olan Donna Anna’nın babasını öldürmesini, Anna, nişanlısı Ottavio ile intikam için onun peşine düşse de bu yolda yalnız olmamasını ve Don Giovanni’nin çapkınlığı yüzünden çok düşman toplamasını konu alır.

Anıtsal Piyanist, Piyanonun Mucizevi Parmakları, Devlet Sanatçısı“  İdil BİRET’in yeralacağı bu muhteşem konseri sakın kaçırmayın!

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 28 Kasım 2019 Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.