ÇAYKOVSKİ'NİN KADERİ

01.03.2018 Perşembe


Şef

Solist

Yer

ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ - Merinos, Orhangazi Salonu

Tarih

01.03.2018

Saat

20:00

Program


E. Lalo "Viyolonsel Konçertosu"
P.I. Çaykovski "Senfoni No:4"

 “Kader” temasıyla Çaykovski 4. Senfoni…

 Bu haftaki konserimizde Çaykovski’nin, “koruyucusu” Bayan von Meck için yazdığı en ünlü eserlerinden 4. Senfoni ile siz değerli dinleyicilerimizin karşısında olacağız.

Besteci von Meck’e yazdığı mektupta kendisine adadığı eserle ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunur. Buna göre eserin ana teması giriş bölümünde sunulan “kederli, zorlayıcı ve insanı çaresizliğe boyun eğdiren”  “Fatum” (Kader) temasıdır. Bu özelliğiyle sıkça Beethoven’in 5. Senfonisine benzetilmesine rağmen, Beethoven’in kadere kahramanca başkaldıran yaklaşımı ile Çaykovski’nin kadere boyun eğişi birbirine tezat oluşturur.

 Ünlü Çellist Jiri Barta…

 Konseri Letonya’nın önde gelen şeflerinden Gints Glinka yönetecek. Çek Cumhuriyeti’nin en ünlü sanatçılarından viyolonsel solisti Jiri Barta da konserimizin solisti olacak. Eduard Lalo’nun viyolonsel konçertosunu orkestramız eşliğinden çalacak olan sanatçı, kuşağının en önemli çellistlerinden biri olarak gösteriliyor. Özellikle gerçekleştirdiği kayıtlar sıkça dünya müzik otoriteleri tarafından büyük övgüye layık görüldü.

 “Çaykovski’nin Kaderi” başlıklı konserimizi sakın kaçırmayın!